Blog o sztuce porozumiewania się

Bo dobra komunikacja to podstawa zdrowych relacji.

Bo zawsze warto rozmawiać.


Opinie

Oto opinie o pracy ze mną kilku uczestników moich konsultacji i sesji indywidualnych:

Aniu,
Bardzo Ci dziękuję za rozmowę. Stała się dla mnie początkiem myślenia w inny sposób o problemach, których obecnie doświadczam. Wybiłaś mnie z deptania po swoich własnych piętach. Zrozumiałam, że być może to, czego oczekuję (i wydaje mi się to takie normalne i podstawowe) wcale nie jest możliwe, albo możliwe inaczej, niż to sobie wyobrażam. I że wiele spraw jest zawsze do przepracowania w nas samych. To ciekawe – mamy siebie na co dzień i powinniśmy siebie znać najlepiej, a w rzeczywistości to właśnie o sobie najczęściej wiemy najmniej.
Wcale nie jest mi łatwo zawiesić moją dotychczasową ocenę sytuacji – było mi z nią niewygodnie, ale jasno i zrozumiale. Co chwila mam pokusę, żeby wrócić do tego znajomego już sobie miejsca. Ale wiem, że jeśli mam być uczciwa i szczera wobec siebie to potrzebuję zadać sobie inne niż dotychczas pytania i znaleźć na nie odpowiedzi, niezależnie od tego, gdzie mnie te odpowiedzi zaprowadzą.
Bardzo Ci dziękuję, że dzielisz się swoim osobistym doświadczeniem. Pozwala to rozmówcy lepiej zobaczyć, w którym miejscu jest on sam i czy nie warto jednak jeszcze raz zastanowić się, zanim podejmie się jakąś ważną w życiu decyzję.
Dziękuję za bezpośredniość rozmowy, Twoje uważne słuchanie, umiejętność „nieinwazyjnego” dla rozmówcy szukania rozwiązań. Myślę, że pracując z ludźmi potrafisz im pomóc w bardzo różny sposób, a ten konkretny sposób objawia się w czasie rozmowy z konkretną osobą. Sama tego doświadczyłam, za co jestem naprawdę ogromnie wdzięczna.
Bardzo zachęcam do kontaktu z Anią tych, którzy potrzebują konkretnej podpowiedzi, co zrobić w jakiejś sytuacji, a także tych, którzy „nie bardzo wiedzą, o co im chodzi”, ale czują, że w ich życiu nie układa się tak, jak by tego pragnęli. Dla jednych i drugich praca z Anią jest najlepszym rozwiązaniem.
Iga

Odbyłam z Anią trzy spotkania on-line. Było to dla mnie niespodziewana a jednocześnie bardzo potrzebna, możliwość uporania się z trudną sytuacją, z jaką musiałam się zmierzyć, po bardzo szybkiej przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania. Wiązało się to z zostawieniem przyjaciół, rezygnacji z ich bezpośredniego wsparcia oraz zmierzenia się z wieloma sytuacjami stresowymi w nowym miejscu.
Dzięki Ani – wielki stres i dołek, problemy z dogadaniem się z otoczeniem oraz samą sobą – okazały się czymś do przezwyciężenia.
Dzięki jej wnikliwemu spojrzeniu, dzieleniu się swoim doświadczeniem – poczułam ulgę, bo zobaczyłam wszystko z innej perspektywy i zrozumiałam, że nie tylko ja przeżywam podobne emocje.
Ania pomogła mi zobaczyć powody takiego a nie innego samopoczucia, zrozumieć lepiej swojego męża i jego spojrzenie na całą sytuację, dała mi konkretne przykłady zachowań, jakie mogą mi pomóc – i one rzeczywiście pomogły. Pokazała mi momenty i działania, kiedy sama siebie sabotuję i nie wspieram.
Ania ma niesamowity dar mówienia w przystępny sposób o emocjach oraz potrzebach. Potrafi podać bardzo obrazowe przykłady zachowań oraz odpowiednich sformułowań kierowanych do innych, tak aby wyrazić siebie a jednocześnie nie urazić innych – komunikacja NVC na najwyższym poziomie. Potrafi tak wytłumaczyć daną sprawę, że nie ma się wątpliwości o co chodzi. Dodatkowo, dzieli się w bardzo otwarty sposób przykładami ze swojego życia, co było to dla mnie bardzo cenne. Czuć było wielką autentyczność i osobiste doświadczenie Ani, w tym o czym opowiadała.
Ania jest osobą bardzo życzliwą, otwartą i pomocną. Potrafi bardzo profesjonalnie i szybko wyłapać, co jest sednem problemu, nie narzuca nikomu swojego zdania, nie ocenia, nie etykietuje – wnikliwie słucha swoich klientów.
Polecam ją, jako eksperta w swojej dziedzinie – mnie bardzo pomogła i to już na pierwszym spotkaniu a z każdym następnym czułam się znacznie lepiej, więcej rzeczy stawało się jasnych.
Rozmowa z Anią pozwoliło mi z większą nadzieją spojrzeć na jutro, złapać większy dystans do swoich problemów a jednocześnie w jakiś sposób, zastąpiła mi moich przyjaciół – bo jest osobą bardzo ciepłą i otwartą z dużą wyrozumiałością dla ludzkiej niedoskonałości.
Myślę, że dzięki niej, będzie mi łatwiej traktować siebie jak dobrą koleżankę, podchodzić do siebie z łagodnością.
Dziękuję Ci bardzo, Aniu! Bardzo mi pomogłaś.
Kasia

Nauczyciel przychodzi wtedy kiedy uczeń jest gotowy. W tajnej grupie na FB zauważyłam i zapamiętałam jedną z uczestniczek, chociaż nie zamieniłyśmy ze sobą ani słowa. Gdy stwierdziłam, że to czego najbardziej mi potrzeba w kwestii poprawy relacji z bliskimi osobami to poprawa sposobu komunikowania się z nimi. Trafiłam na stronę, której autorką była Anna Battek. Poczytałam artykuły na stronie, zapisałam się na newslettera, pobrałam darmowy e-book, który od razu przeczytałam i …. To by było na tyle. Jednak gdzieś z tyłu głowy ciągle kołatała się myśl o zmianie sposobu komunikacji . Postanowiłam skorzystać z bardzo atrakcyjnej oferty indywidualnych sesji on-line. To był strzał w 10. Tak ze względu na osobę prowadzącą, jak i same sesje. Ania jest osobą w 100% zaangażowaną w to co robi. Dysponuje ogromną wiedzą merytoryczną i praktyczną, wzbogaconą własnym doświadczeniem i bardzo chętnie się nią dzieli. Jako osoba otwarta i bardzo komunikatywna stworzyła taką atmosferę podczas sesji, że miałam wrażenie, że rozmawiam z przyjaciółką, a nie z dopiero co poznanym ekspertem Porozumienia Bez Przemocy. Wykłady + rozmowy sprawiały, że czas przeznaczony na sesję szybko mijał, a ja nie mogłam doczekać się kolejnej. Bezcenna jest empatia, okazywane zrozumienie i wsparcie oraz wychodzenie naprzeciw potrzebom klienta. Czułam się w 100% bezpieczna i … zaopiekowana? Okazało się też, że bardzo odpowiada mi ta forma konsultacji on-line. Czułam, że Ania skoncentrowana jest tylko na mnie, że zależy jej na tym żebym jak najwięcej wyniosła z naszych spotkań. I tak też się stało. Dzięki Ani zyskałam dużo cennej wiedzy w temacie PBP. Ania zrobiła wszystko co mogła, reszta należy do mnie. Bo, nie czarujmy się, nauka komunikacji bez przemocy w przypadku kogoś kto przez większość życia porozumiewał się językiem szakala to wyzwanie praktyczne obliczone na lata. Dziękuję Aniu.
Joanna

Podczas moich sesji z Anią odkryłam bardzo pomocne techniki porozumiewania się bez przemocy. Ania tłumaczy, na czym polega właściwa komunikacja z innymi, mówi, jakich błędów należy unikać, podaje dużo przykładów zaczerpniętych z własnego doświadczenia, podaje dużo praktycznych ćwiczeń, które skłaniają do refleksji nad własną postawą i wypowiedziami w kontaktach z innymi.
Ćwiczenia zachęcają nas do codziennej obserwacji siebie i swoich wypowiedzi w trakcie rozmów z innymi. Poprzez takie obserwacje uzyskujemy informacje o sobie i co takiego robimy, ze nasza komunikacja z innymi nie działa. Ja zaczynam robić ćwiczenia i widzę małe zmiany. Jednak dla kogoś takiego jak ja, kto miał trudności w komunikowaniu się z innymi, tendencje do oskarżania i braku umiejętności słuchania, potrzeba więcej czasu na to by polepszyć komunikacje z innymi. Jest to proces.
Ania pomogła mi wejść na właściwą drogę i wierze teraz w moja przemianę. Ania poruszyła podczas sesji bardzo ważny temat, a mianowicie wyrażanie siebie i własnych potrzeb. Stosując jej rady, wierzę, że uda mi się wyrażać siebie w pełni i swoje potrzeby. Ania podała mi listę uczuć, jakie odczuwamy, kiedy nasze potrzeby są spełniane, a wiec tym mnie przekonała, ze warto wyrażać swoje potrzeby, bo tylko wtedy możemy żyć w radości i
miłości, jednym słowem pełnią życia.
Dziękuję Ani za pomoc z całego serca. I szczerze polecam Anię.
Agnieszka

Dzięki konsultacjom z Anią poznałam metody, które pomagają w skutecznej komunikacji, nauczyłam się jak wyrażać siebie nie obrażając innych. Jej profesjonalne podejście, przekaz poparty przykładami z życia codziennego, wyrozumiałość i wiara we mnie pomogły mi w codziennych relacjach z bliskimi oraz samą sobą. Dziękuję Aniu i polecam pracę z Tobą każdemu, kto zdecyduje się na zmianę SIEBIE, bo jak wiadomo – innych nie zmienimy.
Ania

Dzięki rozmowie z Tobą zobaczyłem potrzeby mojej byłej partnerki, matki mojej córki. Teraz spróbuję inaczej z nią rozmawiać. Dziękuję.
Marek

Bardzo mi pani pomogła. Mam niedosyt rozmowy i pytań. Dziękuję za wyczerpujące wskazówki jak rozmawiać z byłym mężem o sprawach opieki nad dzieckiem.
Danuta


A tutaj kilka opinii z anonimowych ankiet od uczestników  moich kursów  komunikacji prowadzonych w fundacji Pro Bono w Krakowie:

Duża wiedza prowadzącej, przykłady z życia.
Tematy ciekawe, zaangażowanie prowadzącej i jej doświadczenie, którym się dzieliła ilustrując omawiane tematy.
Można zadawać dużo pytań!
Precyzyjnie i szczegółowo opisany proces komunikacji, liczne przykłady obrazujące dane sytuacje.

Zajęcia te uświadomiły mi kilka rzeczy, o których do tej pory nie myślałam w taki sposób lub w ogóle nie miałam pojęcia o nich.

Takie zajęcia powinny być upowszechniane – gdyby tak było, to proces komunikacji w wielu sytuacjach byłby prostszy.

Dowiedziałam się jak poprawnie budować komunikat do innych, dostałam narzędzie, które mogę teraz wykorzystać w życiu zawodowym jak i osobistym

Takie zajęcia powinny trwać 3 miesiące!